Dėl valstybinės kalbos nevartojimo reklamoje Inspekcija kreipėsi į Vilniaus miesto merą

Data

2018 06 01

Įvertinimas
0
280_5d534c2576ae6dd4f00fe5a722aed9ac.jpg

     Praėjusią savaitę Inspekcijos darbuotojai pakartotinai patikrino pastaruosius dvejus metus tikrintus objektus 42 Vilniaus gatvėse. Iš 158 pažeidimų, Inspekcijos užfiksuotų 2017 metais, iki šiol liko nepašalinti 35.

     Reikalavimas, kad valstybinė kalba būtų vartojama visuose vartotojams skirtuose viešuosiuose prekybos ir paslaugų teikimo vietų užrašuose, nustatytas Vartotojų teisių apsaugos įstatyme. Šio teisės akto Kalbos inspekcija nekontroliuoja, tai savivaldybės kompetencija, todėl informacija apie pažeidimus pateikta Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui tikintis, kad jo iniciatyva ir aktyvus asmeninis dalyvavimas padės išspręsti šią įsisenėjusią problemą.

     Inspekcija ne kartą yra informavusi Vilniaus miesto savivaldybę, kad didelė reklamos ir informacijos dalis nustatyta tvarka nesuderinta. Nors projektai su informacija lietuvių kalba atsakingų pareigūnų pasirašyti, realybėje jų nesilaikoma – pateikiami tik prekių ženklai su kitų kalbų žodžiais.

     Inspekcijos iniciatyva pernai ir šiemet organizuoti susitikimai su Vilniaus miesto savivaldybės vadovais ir atsakingais darbuotojais, balandžio 11 d. Inspekcija kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija į pasitarimą buvo pakvietusi ne tik savivaldybės, bet ir išorinės reklamos teikėjų atstovus. Vasario 5 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Valstybinės kalbos reikalų visuomeninės komisijos iniciatyva surengtame susitikime su generalinio prokuroro pavaduotoja Margarita Šniutyte-Daugėliene ir Viešojo intereso gynimo skyriaus specialistais buvo aptariama, kas atsakingas už tinkamą lietuvių kalbos vartojimą ir už tai, kad sostinės reklamoje nebūtų pažeidžiamas viešasis interesas.

     Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus prevencinės priemonės ne visada būna  veiksmingos. Rasta objektų, kuriuose Vartotojų teisių apsaugos įstatymas pažeidinėjamas jau metus ar ilgiau, nors šis skyrius siuntė prevencinius pranešimus, nurodydamas laikytis teisės aktų reikalavimų.

     Inspekcija ir toliau ketina bendradarbiauti su Vilniaus miesto savivaldybe, kad miesto viešojoje reklamoje būtų vartojama lietuvių kalba.