Visos naujienos

Veiksmažodis „praturtinti“ nevartotinas reikšme „papildyti“.

Gegužės 12 d. Lietuvos savivaldybių kalbos tvarkytojų susitikime, surengtame Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiosios kalbos tvarkytojos Sigitos Bertulienės iniciatyva, įteikti Lietuvių kalbos draugijos apdovanojimai žurnalistams – kalbos bičiuliams.

Pirmąjį metų ketvirtį telefonu daugiausia žmonių konsultavosi dėl valstybinės kalbos mokėjimo egzaminų laikymo tvarkos – ar reikia laikyti egzaminą, kuri kategorija būtina, kokios išimtys taikomos Ukrainos piliečiamas, kam nereikės laikyti egzamino pagal 2022 metų sausio 1 dieną įsigaliojusius Vyriausybės nutarimo ...

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai skirtas renginys gegužės 6 d. vyks Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Kai kalbame apie laiką, nereikėtų sakyti „pirmoje eilėje“. Sėdėti teatro pirmoje eilėje galime, tačiau vietininkas veiksmo laikui nusakyti netinka, jį pakeiskime žodžiais „pradžioje, pirmiausia“.

Inspekcija kontroliuoja, ar įstaigų ir gyventojų aptarnavimo įmonių vadovai ir darbuotojai moka valstybinę kalbą pagal Vyriausybės nustatytas kategorijas. Per šių metų pirmą ketvirtį patikrintos uždarosios akcinės bendrovės „Impuls LTU“, Stembridge“, „Hilton Garden Inn City Centre“, „Villon“ viešbutis „Vilnius Grand Resort“, „Norfos mažmenos“ parduotuvė ...

Daikto būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas, vietoje jo reikėtų rinktis įnagininką „greitesniu tempu“ arba tiesiog sakyti „greičiau“.

Vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnyje nustatyta, kad viena iš perduotų savivaldybėms funkcijų yra valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolė. Ją vykdo kalbos tvarkytojai, o savivaldybėms už tai skiriama specialioji tikslinė dotacija, kurią administruoja Kalbos inspekcija, vadovaudamasi Vietos savivaldos, Savivaldybių biudžetų pajamų ...

Per pirmus tris šių metų mėnesius Inspekcija patikrino 15 televizijos laidų, 7 sporto transliacijas, 4 specialiąsias laidas, 9 radijo laidas ir 1 naujienų portalo tinklalaidę. Pastebėta leksikos, gramatikos ir kirčiavimo klaidų.

Nusikaltimas prieš ką (žmoniškumą, žmogų, gamtą) – vengtinas junginys, pažodžiui išverstas iš rusų kalbos junginio su prielinksniu перед. Taisyklingas lietuviškas junginys – ne su prielinksniu „prieš“, o su naudininku: nusikaltimas žmoniškumui, nusikaltimas žmogui, nusikaltimas gamtai.

Pirmą metų ketvirtį daugiausia žmonių į Inspekciją kreipėsi dėl to, kad nebuvo aptarnauti valstybine kalba.

Valstybinė kalbos inspekcija nuolat domisi, kaip laikomasi bendrinės lietuvių kalbos normų interneto svetainėse. Kad būtų galima apibendrinti klaidas ir pateikti patarimų, dažniausiai pasirenkamos panašia veikla užsiimančios įmonės. Praėjusiais metais buvo pasirinktos konditerijos įmonių interneto svetainės. Jose pateikiamuose gaminių pavadinimuose ir aprašymuose, ...