2022-09-29

Asta Barzdenienė. Kalbos kasdienybės. Kaip pavadinsi...

     Dauguma šalių turi bent porą aiškių taisyklių, reglamentuojančių vaiko vardą: pirmoji ‒ vardas turi atitikti lytį, antroji ‒ vardas ateityje neturi tapti patyčių objektu. Kai kuriose šalyse renkant vardą būtina atsižvelgti ir į kalbos nuostatas, taisykles. Kriterijai, kuriais remiantis įvairiose šalyse leidžiama arba atsisakoma registruoti šeimos išrinktą vardą, – vaiko interesų paisymas, viešasis interesas ir tradicijos.

     Lietuvoje taip pat rūpinamasi vaiko interesais, atsižvelgiama į tai, ar vardas nesukels sunkumų. Į Kalbos inspekciją kreipėsi tėvelis teiraudamasis, ar būtų galima įregistruoti vardą Maya. Piktindamasis biurokratija, kad pažeidžiama šeimos laisvė suteikti vaikui norimą vardą, į klausimą, kodėl renkasi netaisyklingą, net sunkiai ištariamą vardą, prisipažino: jeigu kada nors dukra gyvens užsienyje, toks vardas jai labai tiks. O kaip dukra su tokiu vardu gyvens Lietuvoje, kaip ji pati ar draugai tars, rašys šį vardą, ar paauglystėje netaps patyčių auka? Tik paprašytas pats garsiai ištarti taip užrašytą vardą MA-Y-A, tėvas pradėjo abejoti savo pasirinkimu ir galiausiai nusprendė dar kartą pasitarti su mergaitės mama.

     Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/asta-barzdeniene-kalbos-kasdienybes-kaip-pavadinsi.d?id=91309049