Televizijos reklamoje daugėja rašybos klaidų
2021 metų pabaigoje Inspekcija peržiūrėjo dešimties televizijos kanalų transliuojamą reklamą. Pastaruoju metu vis daugiau informacijos televizijos reklamoje užrašoma – tai ne tik prekių ženklai ar mažomis raidėmis pateikiama privalomoji informacija apie vaistų vartojimą, bet ir skambūs šūkiai, viliojančios išskirtinės reklamuojamo produkto savybės, įspūdį turintys daryti techniniai parametrai, vartotojų reakcijos.
Rašyba
Daugėjant rašytinio teksto daugėja ir rašybos klaidų. Dažniausia iš jų – reklamuojamų prekių, įmonių simboliniai pavadinimai sakiniuose neišskiriami nei kabutėmis, nei kitokiu šriftu:
Pasidovanokite šypseną su Corega (=„Corega“); Vilnius: PPC Akropolis, PC Panorama, PPC Ozas (=Vilnius: PPC „Akropolis“, PC „Panorama“, PPC „Ozas“); Theraflu ND (=„Theraflu ND“) milteliai geriamajam tirpalui; Akcija Bigbank (=Akcija „Bigbank“).
Lietuviškame tekste negalioja išimtys nelietuviškiems prekių ženklams, nesvarbu, kad kitų kalbų rašybos tradicija yra kitokia. Netgi tada, kai kitoje kalboje pavadinimas yra tiesioginės reikšmės, perkeltas į lietuvišką tekstą jis praranda tiesioginę reikšmę ir suvokiamas kaip simbolinis, taigi ir išskiriamas:
Paslaugas teikia BnP Finanse (=„BnP Finanse“).
Išskirti reikia ne tik prekių ženklą, bet ir nelietuvišką gaminio pavadinimą:
Volume Million Lashes blakstienų tušas (=blakstienų tušas „Volume Million Lashes“); Revitalift Laser veido priežiūros priemonės (=veido priežiūros priemonės „Revitalift Laser“).
Išskyrimą kabutėmis gali pakeisti išskyrimas kitokiu šriftu. Reklamoje toks užrašymo būdas gali būti patrauklesnis, nes neatsiranda papildomų dėmesį blaškančių ženklų, o kartu ir reklamuojamas produktas tekste labiau išsiskiria, į jį pirmiausia krypsta dėmesys:
Akcija BIGBANK; Akcija Bigbank; Blakstienų tušas Volume Million Lashes; Blakstienų tušas VOLUME MILLION LASHES; Veido priežiūros priemonės Revitalift Laser; veido priežiūros priemonės REVITALIFT LASER ir pan.
Ženklai ©, ™ ar kt. išskyrimo neatstoja:
ATRASK UNIKALIĄPERFECT FIT ™ FORMULĘ(=ATRASK UNIKALIĄ „PERFECT FIT ™“ FORMULĘ).
Tik tokiu atveju, kai prekių ženklas, produkto pavadinimas užrašomas atskirai, ne tekste, kabutės nebūtinos.
Reklamoje aktualus ir didžiųjų raidžių rašymas. Tik pirmas pavadinimo žodis turi būti rašomas didžiąja raide:
Dantų Priežiūros Centras (=Dantų priežiūros centras);
Bendriniai žodžiai viduryje sakinio negali būti rašomi iš didžiosios raidės:
1 Tipo (=1 tipo; 1-ojo tipo) diabetas.
Turi būti pasirenkama tinkama kabučių raiška – atidaromosios rašomos apačioje (devynetukai), uždaromosios – viršuje (šešetukai):
Serialo “Juvelyrų klanas“ rėmėjas (=Serialo “Juvelyrų klanas“ rėmėjas); Rubrikos “Power Hit Radio“ (=Rubrikos „Power Hit Radio“).
Skyryba
Pasikartojančios skyrybos klaidos – sudėtinių sakinių skyryba.
Šalutinis prijungiamojo sakinio dėmuo turi būti išskiriamas kableliais:
Kalėdos – metas kai dovanos prabyla (=Kalėdos – metas, kai dovanos prabyla); Atmink, kad šiandien yra rytojus dėl kurio nerimavai vakar (=Atmink, kad šiandien yra rytojus, dėl kurio nerimavai vakar).
Gramatika
Tarp gramatikos klaidų, kaip ir ankstesniais metais, yra įnagininko, naudininko, galininko, padalyvio vartojimo klaidų, pasirenkamas netinkamas skaitvardis.
Įnagininkas nevartotinas būviui reikšti:
Kam laukti, kol jis taps nepakeliamu (=taps nepakeliamas); Jūsų augintinis yra nuostabus, leiskite jam tokiu (=tokiam) ir išlikti.
Daiktavardis „rūpestis“ turi būti vartojamas su prielinksniu dėl (ne įnagininku) arba keičiamas daiktavardžiu „rūpinimasis“, kitokiu junginiu:
Rūpestis Jūsų šypsena (–Rūpestis dėl Jūsų šypsenos; Rūpinimasis Jūsų šypsena).
Su judėjimą reiškiančiais veiksmažodžiais tikslui reikšti vartotinas kilmininkas, o ne galininkas:
Jis atvyksta sudrebinti Lietuvą(=Jis atvyksta sudrebinti Lietuvos).
Abstrakčiųjų priesagos -imas, -ymas daiktavardžių naudininkas nevartotinas tikslui su paskirties atspalviu reikšti:
[Vaistas] skausmo malšinimui ir karščiavimo mažinimui(=skausmui malšinti ir karščiavimui mažinti).
Padalyvis vartojamas šalutiniam kito veikėjo atliekamam arba savaiminiam šalutiniam veiksmui reikšti. Jis nevartotinas, kai tas pats veikėjas atlieka abu veiksmus – ir pagrindinį, ir šalutinį:
Jį vartojant (=vartodami) išgeriate papildomai skysčių.
Su daugiskaitiniais (neturinčiais vienaskaitos) daiktavardžiais vartojami dauginiai (vieneri, dveji, treji, ...) skaitvardžiai, bet su daiktavardžiais, kurie turi ir vienaskaitą, dauginių skaitvardžių nereikia:
Vandens lygis pakyla trejais (=trimis) metrais.
Žodynas
Žodyno klaidų nebuvo daug. Paminėtinas prieveiksmis „pilnai“. Jis nevartotinas, kai kalbama ne apie pilnumą:
Virtuvinis kombainas pilnai (=visu) metaliniu korpusu.
Kirčiavimas
Įvardis „vienas“ turi būti kirčiuojamas pagal 3-iąją kirčiuotę (víenas, víeno, vienám, víeną, víenu, vienamè):
keturiasdešimt vienù (=víenu) procentu.