2021-02-07

Tikrinta naujienų portalų kalba

        Sausį patikrinta keturių naujienų portalų – delfi.lt, lrt.lt, tv3.lt, 15min.lt – kalba.

     Verčia sunerimti visuose portaluose besikartojančios tokios pačios klaidos. Tai jau rodo bendro visuomenės raštingumo spragas. Dažniausios – skyrybos klaidos. Susidaro įspūdis, kad kableliai ir brūkšniai tampa grafiniais puošybos elementais, dėliojamais bet kur, bet tik ne ten,  kur tikrai reikia, – liko neišskirta keliasdešimt šalutinių sakinių.

     Rašybos klaidas sunku apibendrinti, nes jų būta skirtingų. Galima įžvelgti tendenciją kaip atskirus žodžius (lyg jie būtų savarankiški būdvardžiai) rašyti tarptautinius žodžių dėmenis: termo dėžės (=termodėžės); trans (=translyčiai) žmonės, mikro rutuliukai (=mikrorutuliukai), mikro įtrūkimai (=mikroįtrūkimai); video siužetas (=videosiužetas). Maža to, savarankiškais žodžiais paverčiami net lietuviški priešdėliai: neignoruokite po kovidinių (=pokovidinių) simptomų. Gal čia painiojami žodžių darybos formantai – priešdėliai – ir sakinio elementai – prielinksniai?

     Apžvelgiant žodyno klaidas tenka minėti neteiktinus vertinius „pilnai“ ir „kaip taisyklė“, pastebėtus ne viename straipsnyje: sulaukėte šanso pilnai (=visiškai) realizuoti save; pilnai (=visiškai; iki galo) automatizuotas skirstymo procesas; Kaip taisyklė (=Paprastai), jei žmogus kreipiasi dėl stipraus galvos skausmo, tai migrena; kaip taisyklė, (=paprastai) dauguma jų – plokščios.

     Tarp gramatikos klaidų dažni buvo netaisyklingai (to paties veikėjo veiksmui įvardyti) vartojami padalyviai: Vaidinant (=Vaidindamas) kaskart esi šiek tiek kitoks; ūgtelėjus (=ūgtelėjęs) galėjau iš arti prisiliesti prie fotografijos meno subtilybių; lipant laiptais (=lipdama laiptais) moteris dusdavo.

     Pastebėta taisytinų junginių su galininku paskirčiai reikšti: programėlė, kuri buvo naudojama registruoti mitingų dalyvius (=naudojama mitingų dalyviams registruoti); sugebėtų pritraukti tiek lėšų, kiek prireiktų sukurti patikimą alternatyvą „Fox“ televizijai (=kiek prireiktų patikimai „Fox“ televizijos alternatyvai sukurti).

     Vilčių teikia sumažėjęs būvio įnagininko klaidų skaičius: ši nuostabi daina savo tekstu ir muzika įkvėps mus šiais laikais būti stipriais (=stiprius); reikia būti reikalingu (=reikalingam) vienas kitam; ir likęs tik vienas netaisyklingo prielinksnio pas vartojimo atvejis – pas Jus (=Jūsų) netgi turinys kaip meno kūrinys.

     Abejonių kelia neredaguoti pašnekovų tekstai – ar tikrai reikia perkelti šnekamosios kalbos srautą į rašytinę kalbą. Suprantama, kad būna specifinės leksikos, kurią verta palikti norint kuo tiksliau perteikti pašnekovo mintis ir emocijas, bet daugelį nukrypimų nuo gramatikos normų galima ištaisyti nepadarant žalos teksto autentiškumui. Priešingai, toks tekstas tampa aiškesnis skaitytojams ir geriau suvokiamas.

     Šio tikrinimo rezultatai jokiu būdu nerodo portaluose dirbančių kalbininkų nekompetencijos ar darbo broko. Suprantama, kad didžiulio informacijos srauto, kai svarbi kiekviena naujienų pateikimo minutė, nespėtų peržiūrėti nė didžiulis specialistų būrys. Išeitis viena – žurnalistai patys turi įgyti žinių ir patirties, leidžiančių sklandžiai, taisyklingai ir su mažomis laiko sąnaudomis perteikti informaciją. Kartais pravartu pasimokyti ir iš savo klaidų. Kalbos inspekcija pasirengusi glaudžiau bendradarbiauti su redakcijomis, reaguoti į aktualijas ir teikti metodinius patarimus.