Per pirmus metų mėnesius daugiausia konsultuota dėl valstybinės kalbos mokėjimo reikalavimų

Data

2022 05 09

Įvertinimas
3
konsultacijos svetainei (1).jpg

     Pirmąjį metų ketvirtį telefonu daugiausia žmonių konsultavosi dėl valstybinės kalbos mokėjimo egzaminų laikymo tvarkos – ar reikia laikyti egzaminą, kuri kategorija būtina, kokios išimtys taikomos Ukrainos piliečiamas, kam nereikės laikyti egzamino pagal 2022 metų sausio 1 dieną įsigaliojusius Vyriausybės nutarimo pakeitimus.

     Elektroniniu paštu dažniausiai kreipėsi registruojamų įmonių savininkai – tikslinosi, ar galimi juridinių asmenų vardai ne lietuvių kalba, ar susikurti pavadinimai atitinka bendrinės kalbos normas.

     Buvo teiraujamasi dėl raštvedybos tvarkymo, dokumentų rengimo kalbos. Ne vienai mokymo įstaigai reikėjo konsultacijų dėl ukrainiečių asmenvardžių perrašos, linksniavimo dokumentuose. Aktualus klausimas buvo dviem kalbom sudaromi dokumentai – kokia kalba pateikti pasirašyti sutartis lietuvių kalbos nemokantiems ukrainiečiams, ar galimos dvikalbės dokumentų formos.

     Domėtasi ukrainietiškais vietovardžiais (Lvovas ar Lvivas, Kyjivas ar Kijevas), kurį tautovardį vartoti – ukrainiečiai ar ukrainai. Teirautasi ir dėl kitų šalių vietovių pavadinimų, pvz., Karaliaučius ir Kaliningradas.

     Reklamos agentūrų atstovai teiravosi, ar galima reklamos siužetuose vartoti žargoną, tarmybes. Kilo klausimų ir dėl žodžių reikšmių, skyrybos, rašybos (ypač pavadinimų rašymo) taisyklių taikymo rengiamuose reklaminiuose tekstuose, kirčiavimo garsinėje reklamoje.

     Įvairių klausimų gauta dėl citatų kitomis kalbomis, necenzūrinių žodžių vartojimas – kada juos galima palikti cituojamame tekste, kada versti į lietuvių kalbą.