Veiksmažodis „praturtinti“ nevartotinas reikšme „papildyti“, plačiau žr. čia.
Vietoje „ofisas“ vartokime atitikmenis „biuras“, „įstaiga“, „būstinė“, „kontora“, plačiau žr. čia.
Kai kalbame apie laiką, nereikėtų sakyti „pirmoje eilėje”. Sėdėti teatro pirmoje eilėje galime, tačiau vietininkas veiksmo laikui nusakyti netinka, jį pakeiskime žodžiais „pradžioje, pirmiausia“, plačiau žr. čia.
Daikto būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas, vietoje jo reikėtų rinktis įnagininką „greitesniu tempu“ arba tiesiog sakyti „greičiau“, plačiau žr. čia.
Daikto būviui, būsenai, požymiui reikšti netinka vartoti vietininko „kame“, lietuviškų pakaitų yra labai įvairių, juos reikėtų vartoti atsižvelgiant į sakymo aplinkybes, plačiau žr. čia.
Nusikaltimas prieš ką (žmoniškumą, žmogų, gamtą) – vengtinas junginys, pažodžiui išverstas iš rusų kalbos junginio su prielinksniu перед. Taisyklingas lietuviškas junginys – ne su prielinksniu „prieš“, o su naudininku: nusikaltimas žmoniškumui, nusikaltimas žmogui, nusikaltimas gamtai, plačiau žr. čia.
Su judėjimo reikšmės veiksmažodžiais („eiti, rinktis, važiuoti, vykti“ ir pan.) naudininkas nevartotinas tikslui reikšti, plačiau žr. čia.
Įnagininkas nevartotinas būdvardžių (ir būdvardiškai vartojamų žodžių) būviui reikšti vietoj galininko, plačiau žr. čia.
Vietininkas būviui reikšti taisomas į būvio vardininką, kilmininką ir pan., plačiau žr. čia.
Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija naujienų portale „tv3.lt“ teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Daiktavardžio vietininkas „sąlygose“ neįprastas būviui ar būdui reikšti, šiuo atveju vartotinas įnagininkas „sąlygomis“, plačiau žr. čia.
Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Pasakymas „nedėkingas laikas“ yra netaisyklingas. Perkeltinė būdvardžio dėkingas reikšmė „palankus, tinkamas, geras“ lietuvių kalbai nebūdinga, plačiau žr. čia.
Su daiktavardžiu „neapykanta“ prielinksnis „prieš“ nevartotinas veiksmo objektui reikšti, plačiau žr. čia.
Veiksmažodis „atitikti“ valdo galininką: „atitikti reikalavimus“, „atitikti poreikius“, „atitikti Konstituciją“. Su juo, kaip ir su kitais galininkiniais veiksmažodžiais, nevartotinas naudininkas. Ta pati taisyklė galioja ir veiksmažodiniam daiktavardžiui „atitikimas“. Jis nevartotinas su naudininku. Galimi junginiai „to ir to atitikimas“, „sutikimas su kuo“ arba šalutiniai sakiniai, kitokios konstrukcijos. Su naudininku galima vartoti kitą žodį – „atitiktis“, plačiau žr. čia.
„Bendrai“ padarytas iš būdvardžio „bendras“, o jo antroji reikšmė „kartu daromas, atliekamas“, pvz.: bendrai dirbame; užduotį atliksime bendrai. Kai reikia ką nors apibendrinti, nusakyti bendrais bruožais, vartokime žodį „apskritai“, plačiau žr. čia.
Prieveiksmis „pilnai“ netinka tomis reikšmėmis, kuriomis nevartojamas būdvardis „pilnas“, plačiau žr. čia.
„Vieningas“ nevartotinas, kai norime pasakyti „bendras, vienodas, vientisas, vienas“, plačiau žr. čia.
Veiksmažodis „stebėti“ nevartotinas reikšme „matyti“, neveikiamojo dalyvio formos „stebimas, būti stebimam“ nevartotinos reikšme „būti“, plačiau žr. čia.
Naudininkas nevartotinas su judėjimo reikšmės veiksmažodžiais (eiti, rinktis, važiuoti, vykti ir pan.) tikslui reikšti, pvz.: išėjo pietums (turi būti „išėjo pietų, pietauti“), vykti vizitui (turi būti „vykti vizito, su vizitu“), plačiau žr. čia.
Pasakymas „normos ribose“ neteiktinas vartoti būsenai, būviui, požymiui ar būdui reikšti, jis keistinas žodžiais „normalus“, „geras“, plačiau žr. čia.
Netaisyklingai vartojamas priešdėlis „pra-“, nes pravažiuoti galima pro ką nors (pro šalį), plačiau žr. čia.
Nustebti kuo“ – lietuvių kalbai svetimas junginys. Vietoj jo galima sakyti „nustebti dėl ko“, „būti nustebintam ko“, „nusistebėti kuo“, „stebėtis kuo“. Nevartotinas ir atitinkamas junginys su dalyviu – „nustebęs rezultatu“ taisoma į „nustebintas rezultato“, „nustebęs dėl rezultato“, plačiau žr. čia.
Žodis „išieškoti“ reiškia „išreikalauti per teismą; išžiūrėti, apeiti, praleisti kurį laiką ieškant, stengiantis ką atrasti“. Iš jo padarytas dalyvis „išieškotas“ nevartotinas reikšmėmis „dailus, prašmatnus, elegantiškas, subtilus, rafinuotas, galantiškas, išskirtinis“, plačiau žr. čia.
„Eigoje“ yra verstinis sustabarėjęs laiko vietininkas, vietoj jo gali būti vartojama „metu“, „per ką“ arba pusdalyvis, padalyvis, plačiau žr. čia.
Reikėtų įsidėmėti, kad mūsų bandymas su pilotais nesusijęs. Taisyklingi junginiai „bandomasis projektas, bandomasis tyrimas“, plačiau žr. čia.
Kalbėdami apie laiką nevartokime vertinio „neužilgo“, jį keiskime žodžiais „greitai“, „netrukus“, plačiau žr. čia.
Būvį nusakančio būdvardžio linksnis turi sutapti su daiktavardžio ar įvardžio (gali būti ir menamo) linksniu, plačiau žr. čia.