Valstybinė kalbos inspekcija kviečia darbdavius daugiau dėmesio skirti lingvistinei ir kultūrinei ukrainiečių integracijai

Data

2022 09 15

Įvertinimas
2
Ukrainos-vėliava-1024x644.jpg

     Valstybinė kalbos inspekcija kviečia darbdavius daugiau dėmesio skirti laikinąją apsaugą turinčių ukrainiečių informavimui apie jų lingvistines teises ir prievoles, jų kalbinei ir kultūrinei integracijai. 

     Lietuvos Respublikos Vyriausybė šių metų kovo 16 dieną priėmė nutarimą dėl valstybinės kalbos mokėjimo kategorijų nustatymo ir jų taikymo tvarkos aprašo pakeitimo. Dabar įdarbinant užsieniečius, kuriems yra ar buvo suteikta laikinoji apsauga Lietuvoje, valstybinės kalbos mokėjimo kategorijos netaikomos 2 metus nuo laikinosios apsaugos suteikimo. Tai reiškia, kad Ukrainos karo pabėgėliai gali be ribojimų dirbti ten, kur būtina mokėti lietuvių kalbą, bet spręsti dėl darbo paliekama vadovams, ypač srityse, kuriose lietuvių kalbos mokėjimas susijęs su žmonių sveikata ir saugumu. Įvairių profesijų atstovai, nemokantys valstybinės kalbos, bet turintys atitinkamą kvalifikaciją, gali pretenduoti į darbo vietą.

     Būna atvejų, kad ukrainiečiams nepasiūlomos laisvos darbo vietos, kuriose nereikia pildyti dokumentų ar bendrauti su klientais, taigi mokėti valstybinę kalbą nebūtina, darbdaviai ne visada informuoja dirbančius ukrainiečius, kad ši lengvata galios tik dvejus metus, o vėliau jie bus prilyginti visiems tarnybines pareigas atliekantiems darbuotojams.

 

Kontaktinis asmuo

Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka, tel. +370 652 78691